Badem Çeşitleri(Kabuk Özelliklerine Göre)

kabuklu badem

Badem Çeşitleri

BADEM FİDANLARIMIZ (EN ÇOK BİLENEN VE SATIŞTAKİ)

badem yetiştiriciliği

Badem çeşitleri kabuk sertliklerine göre el bademi, diş bademi, sert badem ve taş bademi olarak gruplandırılmaktadır.

  • El bademi : Bu gruba giren çeşitlerde kabuk, el ile kolayca kırılabilmektedir. El bademlerinde randıman oldukça yüksektir. El bademlerinin muhafazası, ince kabuklu olmalarından dolayı uzun süreli olamamaktadır.

  • Diş bademleri : Bu grupta yer alan bademler, diş ile kolayca kırılırken el ile zor kırılırlar. Muhafazaları el bademlerine göre daha kolaydır. İç randımanları yüksektir.

  • Sert bademler : Çekiçle kolay, diş ile zor kırılırlar. Randımanı yüksektir.

  • Taş bademler : Bu gruba giren bademlerde kabuk ancak çekiçle kırılabilmektedir. Bademler, tat durumlarına göre de tatlı ve acı badem olarak 2 gruba ayrılmaktadır:

  • Acı bademler : Siyanidrik asit içerdikleri için zehirlidirler ve badem yağı çıkarmak amacıyla kullanılırlar.

  • Tatlı bademler : 28–48° güney enlemlerdeki elverişli bölgelerde yaygın olarak yetiştirilir ve bazı yörelerde şeftaliyle melezlenir. Badem, çiçeklenmeden önce kış koşullarına şeftali kadar dayanıklı olmakla birlikte kuzey yarımkürede genellikle daha erken (ocak sonu ile nisan başı arasında) çiçeklenir. Bu nedenle çiçeklenme döneminde don olaylarına rastlanabilecek yerlerde badem yetiştirmek pek uygun değildir.

Badem Fidanı Fiyatları ve Siparişi

Badem fidanlarımız tüplü ve açık köklü olarak satışta olup satışlarımız yılın 12 ayı sürmektedir. Firmamızdan çok uygun fiyatlara badem fidanı sipariş verebilir badem bahçenizi Zengin Fidancılık güvencesi ile kurabilrsiniz...