Şebin Ceviz Fidanı

şebin cevizi

Şebin Ceviz fidanı sık dallı, yayvan bir taç gelişmesi gösteren yerli meyvesi oldukça kaliteli ceviz türüdür. Şebin ceviz fidanı ülkemizin kıyı bölgeleri hariç, ceviz yetişen tüm yörelerde yetişir.

 

Özellikle geç donların görüldüğü yerlere tavsiye edilir. Meyve yapısı ovaldir. İnce kabuklu olup, kabuktan kolay ayrılır. Verimi yüksektir ve eylül ayı sonlarında hasat edilir.

Şebin cevizinin ortalama meyve ağırlığı 9.40gr,iç ağırlığı 6.60 gr., randımanı %63 ve yağ içeriği ise %69.40'dır.Çeşidin Tokat ili-Niksar İlçesi ekolojik şartlarında ortalama meyve ağırlığı 11,36 gr.'dır.

İç ağırlığı 7,44 gr. olup iç randımanı %65,14 ve yağ içeriği ise %69.40 olarak belirlenmiştir.Eylül ayında hasat edilir.Tomurcuklar geÁ patlar iç kuru ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir. Şebin Çeşidi diğer yerli çeşitleri nazaran çok daha verimlidir.

İnce kabuklu olması,erken meyveye yatması,iç cevizin kabuktan kolay ve bütün olarak çıkması , salkımda en az 2-4 adet meyve bulunması bu çeşidin ˆnemini arttırmaktadır. İç kurdu,sulama ve güneş yanıklığına karşın oldukça hassastır.

Kabuğun kolayca kırılması nedeniyle taşınırken son derece dikkatli olunmalıdır.Şebinin tozlayıcıları; Bilecik,Yalova-3 ve Kr-2ídir.